Najnovšie na fóre
12:15|Peto
sezona 2017/2018

18:55|Georg
sezona 2017/2018

23:53|Georg
KHL Sez

Najnovší album
Najnovšie video
 
Anketa
Veris, ze majitelia a manazment udrzi KHL na SLOVAN-e?
Neverim, ale KHL v meste chcem!

886/35%
Verim im, dokazali to po minule roky, dokazu to aj teraz.

557/22%
Chcem verit, mozno sponzorom pomoze novy zakon o sporte, lebo inak neviem...

286/11%
Je mi to jedno, za Slovanom budem stat do smrti!

289/11%
Nescem kachael, Dukla je srco moje.

275/11%
Skusme hrat EBEL, zlata stredna cesta...

253/10%
Celkom hlasovalo: 2546
Najnovšie komentáre
19:24|AJ_ja
Deň SLOVANA!

19:20|AJ_ja
AUTOBUSOVÝ VÝJAZD DO ZÁHREBU!!!

18:04|paces
Večer Mira Šatana! ĎAKUJEME!

15:26|AJ_ja
Dnes proti SKA Petrohrad, doma najbližšie až 15.11. proti Jokeritu Helsinki!

19:47|AJ_ja
Lístky do kotla na playoff!!!

Historický titul slovenského mužstva Historický titul slovenského mužstva
Historický titul slovenského mužstva
17 Feb 2011 | komentárov: 0
retro-pezinok.jpgPred zajtrajším dôležitým zápasom proti Banskej Bystrici aj s Lažom či Hudecom sa obzrime na chvíľu do minulosti. Veľmi zaujímavo to popísal fanúšik ZOMI, ktorého článok nájdete aj na hokejportal.sk. My Vám ponúkame skrátenú verziu i niečo navyše!
V tridsiatom šiestom ročníku najvyššej Federálnej ligy hralo naďalej dvanásť účastníkov každý s každým štvorkolovým systémom. Prvýkrát v histórii sa víťazom ligy stalo mužstvo zo Slovenska. Aj keď favoritom súťaže bol aj tentoraz už trikrát po sebe v rade majster SONP Kladno a ambiciózne mužstvo s vynikajúcimi talentami CHZ Litvínov.

lojzo-slovan.jpg

Koľkokrát v histórii, najmä v šesťdesiatych rokoch, hokejisti Slovana Bratislava boli blízko k titulu majstra, ale nakoniec vždy skončili pred bránami slávy na druhom mieste. Takže im začali hovoriť - Korunný princ. Konečne tento korunný princ, ktorý už na čas aj opustil tie úspešné pozície, sa prebudil a začal sa znova z roka na rok prebíjať tak, aby svojou cieľavedomou prácou došiel na samotný vrchol prvoligovej pyramídy. Táto cieľavedomá práca sa odzrkadlila pod vedením vynikajúceho trénera, v tom čase jedného z najväčších odborníkov česko-slovenského hokeja, ktorý bol uznávaný aj na medzinárodnom ľade a chodil prednášať aj do Kanady. Bol to tréner, ako aj spomínaný metodik Doc., Dr. Ladislav Horský CSc., ktorému sa podarilo skĺbiť partiu hráčov generácií: najstaršej, strednej a tej najmladšej.

majstri-1979.jpg

Brankár Marcel Sakáč vychytil svoju druhú mladosť, podával spoľahlivé výkony, ako aj v obrane stabilne skúsení hráči Ujváry, Bukovinský a Kužela. Ale predovšetkým to všetko ťahal výnimočný útok bratov Šťastných, ktorý odohral najvrcholovejšiu sezónu v Česko-Slovenskej lige. Vtedy ešte nikto netušil, že je to ich posledná kompletná sezóna v drese Slovana. Lebo o rok Marián cez poslednú časť ligy po ZOH musel nastúpiť na vojenčinu do Dukly, a hneď v lete Anton s Petrom emigrovali.

Tento útok Marián, Peter a Anton strelil spolu 103 gólov a pričinili sa, že dosiaľ v tejto súťaži s 215 gólmi vytvoril Slovan jej rekord, ktorý bol prekonaný až v polovici osemdesiatych rokov. Tento útok skvele dopĺňali v obrane Jozef Bukovinský a Ľubo Ujváry. Takto vytvorili jednu skvelú päťku, ktorá mala veľmi veľkú zásluhu na vybojovaní titulu.

Tiež netreba zabudnúť, že svoj podiel na získaní titulu mal aj ďalší hráč a tým bol bratislavský fanúšik, ktorý svoj Slovan povzbudzoval, či vyhrával, alebo prehrával. Hlavne C – tribúna, kde sa schádzali mladí ľudia, bola fantastická. Tie miesta za tou bránkou, ktoré boli na státie, boli stále obsadené do posledného miestečka takmer tými istými hokejovými nadšencami. Takže tu „každý – každého“ poznal, a preto bolo oveľa ľahšie povzbudzovať v rovnakej tónine a rytme. Svoje povzbudzovanie mali tak dokonale nacvičené, ako mali nacvičené ich miláčikovia na ľadovej ploche.

Štadión na ulici Odbojárov už pred rozkorčuľovaním mužstiev bol vždy beznádejné vypredaný a vonku ďalší aktéri čakali zbytočne, či sa nestane nejaký zázrak, že sa dostanú do útrob zimného štadióna. Kapacita štadióna vtedy bola okolo 11 500, ale do útrob sa neraz natlačilo podľa triezveho odhadu až okolo 14 000 nadšencov. Vždy sa pred zápasom spustila hymna: „Slovan je lepší“, ktorú spoločne s hráčmi naspieval populárny spevák Karol Duchoň.

kladno-plzen.jpg
Zo zápasu nášho finálového súpera Kladna s mužstvom Plzne.

Potom po hymne taktovku v hľadisku prevzala C – tribúna, ostatní ich nasledovali a šlo sa na vec... Večer čo večer na bratislavskom zimnom štadióne keď sa hralo ligové stretnutie, bol sviatkom a v ten večer proti Pardubiciam, keď sa rozhodlo, že ich už nikto nemôže predstihnúť, tak vypukol obrovský gejzír radosti. Fanúšik jasal a kochal sa nadšením, že to už konečne Slovanu vyšlo. Vyšlo to, čo sa nepodarilo pred nimi mnoho generáciám hráčov. Po stretnutí sa dav nadšených fanúšikov vybral oslavovať titul až do centra mesta. Tento dav nadšencov niekoľkonásobne prevýšil vtedy nepopulárne povinné lampiónové sprievody. Lenže v rukách fanúšikov neboli sviečkou zažíhané lampióny, ale vlajky, rapkáče, trúbky a iné veci hodiace sa na tento oslavný sprievod.

V tomto ročníku ligovej sezóny bolo niekoľko divokých dvojciferných výsledkov. Ale asi nikto nečakal, že úradujúci majster Kladno dostane v jednom bratislavskom stretnutí až jedenásť gólov a sám strelí štyri. Takisto stojí za zmienku, ako Slovan dve minúty pred koncom stretnutia prehrával vo Vítkoviciach 2:5. Bratia Šťastný nezišli z ľadu a podarilo sa im dotiahnuť na konečných 5:5.

retro-2.jpg

Raritou bolo tiež stretnutie Dukly Trenčín s CH Litvínov, keď v poslednej minúte vojaci prehrávali 0:2 a diváci zo štadióna už húfne odchádzali, lenže vtedy sa domáci tréner Jaroslav Walter nezvyčajne odhodlal k power play. Nezvyčajne preto, lebo pri dvojgólovom manku sa u nás a nie len u nás, ale aj v súťažiach európskych hokejových veľmocí nebolo zvykom pri takomto stave ešte odvolávať brankárov, lebo považovalo sa to za stratenú vec a nad kanadskými mužstvami, ktoré takéto praktiky používali, sa hokejoví kouči pozerali s úškrnom. Lenže Walter sa k tomu odhodlal a Dukla dvoma gólmi nakoniec vyrovnala.

pasek-slovan-kosice-3-9-11-11-1980.jpg

Ďalšie slovenské ligové mužstvo v prvej lige VSŽ Košice skončilo až v druhej časti tabuľky, ale na hokej sa v Košiciach chodilo naďalej v hojnom počte, lebo diváci v Košiciach to už pokladali za tradíciu. Taktiež spomínaný Trenčín sa v lige začal adaptovať a hokej si v meste Matúša Čaka našiel okamžitú záľubu u veľkého počtu fanúšikov.
K tomuto výpočtu by som snáď ešte dodal, že v kvalifikácii o postup do najvyššej súťaže postúpil ex ligový Plzeň, ktorý vyhral nad víťazom 1. SNHL z Dubnice 3:1 na zápasy a ten vymenil vypadávajúci TJ Gottwaldov (Zlín).

Celý článok nájdete na hokejportal.sk:

http://www.hokejportal.sk/?q=clanok/zakoncenie-jednej-slavnej-dekady-–-cast-22-/31969

Autor: ZOMI

Zdroj: www.hokejportal.sk, Malá encyklopedie ledniho hokeje – Karel Gut, Václav Pacina, Olympia 1986

My doplníme ešte zopár zaujímavostí:

Taktika sa kula vo véčku

V análoch ostane zapísaná sezóna 1978/1979 ako najúspešnejšia v histórii bratislavského športu. Okrem hokejistov získali titul čs. majstra basketbalisti Interu s Kropilákom, hádzanárky Interu, volejbalisti Červenej hviezdy, ktorí v tom roku dokonca vyhrali európsky pohár majstrov. Všetci športovci žili čulým spoločenským životom vo „véčku”. Vo vysokoškolskom klube na Námestí SNP sa kula víťazná taktika a potom všetko dôkladne oslávilo.

Kytica pre Vikora Gaža

Pri oslavách Peter Šťastný podal priamo z ľadu najprv veľkú kyticu kvetov skladníkovi Jánovi Gažovi, čo nenápadne stál pri mantineli. Nepadlo medzi nimi ani slovo, vymenili si len slzy. S Gažovým synom Viktorom hrával Peter v doraste. Sám vravel, že Viki bol najväčším talentom v Slovane všetkých čias. Od spoluhráčov ho vytrhla zákerná choroba, ktorej podľahol v roku 1975, v devätnástich. „Príjemný chlapec, nesmierne talentovaný pravák,” spomína Peter. Jeho prvé kroky po páde totality vždy viedli k hrobu Vikiho.

slovan1979.jpg

Čo robia majstri dnes

Brankári: Marcel Sakáč (narodený 23. 9. 1947), prezývka Maco. Súčasnosť: organizuje výcvikové kempy pre mladých hokejových brankárov na Gáboríkovom MG Ringu v Trenčíne. Pavol Norovský (8. 4. 1959), Norka, pracuje v expedičnej firme.

Obrancovia: Jozef Bukovinský (8. 12. 1949), Čočkin. Trénuje mládež v Kazachstane. Ivan Černý (19. 8. 1959). Ičo, trénuje mládež v Taliansku. Milan Kužela (27. 4. 1946), Sliepka, Beňo, trénuje mládež v Taliansku. Ľubomír Roháčik (20. 5. 1954), Roháč, trénuje mládež v Poprade. Ľubomír Ujváry (24. 9.1948), Čibi, masér a kustód v Skalici. Vladimír Urban (7. 8. 1958) Vlado – zomrel.

Útočníci:Marián Bezák (4. 7. 1958), Bezinka, majiteľ fitnescentra. František Hejčík (1. 5. 1951), Fery, tréner mládeže v Ružinove. Ján Jaško (20. 6. 1959). Dindaj, Hlavatý. Trénuje vo Fínsku. Eugen Krajčovič (12. 11. 1959), majiteľ súkromnej firmy. Miroslav Miklošovič (21. 10. 1950), Číňan, extréner Dinama Riga s Júliusom Šuplerom, dnes asistent v Slovane. Milan Mrukvia (13. 4. 1946), Fofo, vysokoškolský učiteľ v Bazileji. Dušan Pašek (7. 9. 1960) Ceco, zomrel. Dárius Rusnák (2. 12. 1959), Daro, pracovník kancelárie prezidenta SR. Anton Šťastný (5. 8. 1959), Stenly, majiteľ nábytkárskej firmy žijúci v Lausanne. Marián Šťastný (8. 1. 1953) Šťavák, majiteľ golfového areálu v Quebecu. Peter Šťastný (18. 9. 1956) Šťavák, europoslanec. Dušan Žiška (21. 5. 1949) -zomrel.

Tréneri: Ladislav Horský (1927 – zomrel. Miroslav Kubovič 1948 – zomrel

Reklama
Komentáre k článku

Len registrovaní uživatelia môžu prispievať do diskusie.
» Registrácia

Login: 
angry crying laughing sad smile tongue wassat wink 

úvod |  fanklub |  foto |  fórum |  kniha návštev |  kontakt |  mapa stránky |  hore
News powered by Cute News. Webdesign (c) 2008 Xion, s.r.o. Webhosting Atlantis
Akékoľvek menenie, rozmnožovanie, verejné prezentovanie, vykonávanie, rozširovanie alebo iné používanie materiálov zo stránok www.vernislovanu.sk na verejné alebo komerčné účely bez predchádzajúceho súhlasu autorov článkov, fotografií, videoklipov, alebo iných materiálov je zakázané!
Reklama
Fanshop
Reklama
Mediálny partner
Partneri
Slovanstore - Oficiálny fanshop Verní Slovanu
 
 
Dve percentá z dane na Pravda.sk